životný štýl: Eko tipy na Deň Zeme

2.5.2014 10:33

Aj keď by to malo byť našou každodennou rutinou, dnes je Deň Zeme a preto by bolo pekné sa zamyslieť, ale aj niečo v životnom štýle pro-aktívne zmeniť k lepšiemu. Tu je pár tipov od Priateľov Zeme...

 

 • Nie sme hrošíci, preto uprednostňujme sprchovanie pred kúpaním! Ušetriť tak môžme až 2/3 vody.
 • Čooo?? Vy ešte nemáte pákové batérie?? No pome do Hornbachu!! Ich namontovaním, predídeme zbytočnému púšťaniu vody pre nastavenie tej správnej teploty.
 • Nepoužívajme agresívne čistiace prostriedky napr. s obsahom chlóru. My vo Veggie používame len produkty od Sonettu. Krásne voňajú a šetria prírodu...Eshop Anatura
 • Všetci chceme krásne voňať, ale na to sú parfúmy! STOP používaniu aviváže, lebo je ťažko biologicky odbúrateľná a na vlastnú čistotu bielizne nemá žiaden vplyv (a nehovoriac o tom, že je tá chémia v kontakte s vašou pokožkou).
 • Dámy, viete vy koľko tažkých kovov a toxínov je v komerčnej kozmetike?? Dnes už nie je problém zohnať si eko kozmetiku, ktorá nebola testované na zvieratách, sú vyrobené zväčša z prírodných produktov a majú ekologický, dobre recyklovateľný obal. Overený tip je značka Agáta v eshope Zore..
 • Vyhýbajme sa jednorazovým obalom a zbytočne baleným potravinám. Pokiaľ je to len trochu možné, pokúsme sa znížiť spotrebu výrobkov balených v PVC obaloch, hliníkových plechovkách, kombinovaných obaloch. Naučme sa povedať NIE pri  pokladni a rozdávané plastové tašky a používajme radšej vlastnú trvácnu tašku napr. z Ecobag...
 • Uprednostňujme lokálne produkty, ktoré nie sú dovážané z veľkých vzdialeností a nemusia byť konzervované, stabilizované, upravované mnohými chemickými látkami. Predídeme tým aj zbytočnému množstvu odpadu z obalov, pretože čím väčšia vzdialenosť, tým viac obalov sa spotrebuje na prevoz. My odporúčame Frou Frou a lokálny trh vo vašom okolí..
 • Začnime kompostovať biologické odpady, ktoré vznikajú v našej domácnosti a záhrade. Ďažďovky vo "vermikomposte" sa rýchlo stanú novými domácimi miláčikmi! Zakúpiť si ho môžte aj v tomto eshope...
 • Používajme nabíjateľné batérie (monočlánky), predídeme tak zbytočným nebezpečným odpadom a šetríme prírodné zdroje. A keby ste chceli byť úplne TOP, nabíjať ich môže aj solárnou nabíjačkou napríklad z Ecoproduktu.
 • Trochu z architektúry....Umiestnime chladničky a mrazničky ďalej od sporáku a tepelných zariadení, na chladnejšie miesta. Každý stupeň naviac nad 20 °C zvyšuje spotrebu asi o 4-6%. Pravidelne odmrazujme – 1 cm námrazy zvyšuje spotrebu až o 75% ! Zadnú stenu, kam sa usádza prach pravidelne čistime, pretože prach usadený na mriežke pre ochladzovanie zhoršuje tepelný spád (výmenu tepla medzi mriežkou a ovzdušim). Pri znečistenej mriežke sa zvyšuje spotreba energie a chladnička sa zbytočne prehrieva.
 • Nenechávajme v sieti nabíjačku na mobil či fotoaparát, pokiaľ sa nenabíjajú. Nabíjačky ponechané v zásuvke spotrebujú až 10 krát viac energie ako je treba pri nabíjaní.
 • Nechajme si čaro prechádzaniu sa po byte v spodnom prádle na leto a neprekurujme si našu príbytky (obývacia izba 20-22 °C, spálňa 18 °C). Každý stupeň naviac znamená zvýšenie spotreby energie o 6%. Používajme termoregulačné ventily na radiátoroch, sú jednoduchou možnosťou úspory asi 10-15% energie.
 • Cez okná uniká najviac tepla. Únik tepla cez okno pri trojitom skle predstavuje len 8%, zatiaľ čo pri jednoduchom okne až 30 %. Preto je veľmi opodstatnené vymeniť staré (aj keď sú také nádherné!!) za nové. Ak ich nemôžme vymeniť, aspoň ich utesnime.
 • Používajme úsporné žiarovky tam, kde sa svieti dlhodobo. Nová generácia týchto žiaroviek má 15-násobnú životnosť životnosti obyčajnej žiarovky. Spotreba úsporných žiaroviek je až o 80% menšia, preto sa ich vysoká cena rýchlo vráti. Pre priestory, kde sa svieti len krátkodobo sú vhodnejšie obyčajné žiarovky.
 • Pri varení používajme pokrievky (úspora 150 - 300%); tlakové hrnce ušetria až 50% energie. Používajme riad s rovnakým priemerom dna ako je priemer platničky, ak je hrniec menší a rozdiel je napr. 3 cm, strata energie je až 30%.
 • Vyhoďte mikrovlnky do zberného dvora!! Už pri dvoch porciách spotrebujú viac energie ako sporák a vaše jedlo premenia na smrtiaci odpad. (pozor aj na reštiky kde ich používajú!)
 • Snažme sa chodiť čo najviac pešo alebo na bicykli, pomôžeme nielen svojmu zdraviu. Ak už sa do cieľa nemôžme dostať pešo alebo bicyklom, využívajme hromadnú dopravu. Najbezpečnejšia a k prírode najšetrnejšia je vlaková doprava. Skúsme ju uprednostňovať pred autobusmi a pomôcť tak k jej zachovaniu. Pri jazde autom sa ho snažme využiť koncepty ako Greenriders.

Držme si palce vo vykonávaní pozitívnych zmien a budme dobrým príkladom ostatným...

Zdroje: priateliazeme


Diskusia k článku

Vaše meno
Váš email
Váš komentár
 

Komentáre:
Janka Dianová
22.4.2017 04:03
Poučné!!! Už vyťahujem nabíjačku so zásuvky...